Euroopa Parlamendi valimised - 9. juuni 2024
Eestist valitakse Euroopa Parlamenti seitse saadikut, üles on Eestis seatud 71 kandidaati. Hääletamisõigus on kõigil vähemalt 18-aastastel Eesti kodanikel ja Eestis elavatel Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikel, kes on kantud valijate nimekirja. Euroopa Parlamendi valimisnädal on 3. juunist 9. juunini 2024 (esmaspäevast pühapäevani).
Elektrooniline hääletamine toimub ööpäevaringselt perioodil 3. juuni kell 9.00 – 8. juuni kell 20.00 (esmaspäevast laupäevani) veebilehel valimised.ee. E-hääletada saab ainult arvutis, mitte nutiseadmes. Elektrooniliselt pühapäeval, 9. juunil enam hääletada ei saa. Elektrooniliselt antud häält on võimalik pabersedeliga tühistada, hääletades jaoskonnas eelhääletamise päevadel või valimispäeval.
- eelhääletamise päevadel 3. juuni – 8. juuni (esmaspäevast laupäevani) kell 12.00-20.00
- valimispäeval 9. juuni (pühapäev) kell 09.00-20.00
Loksa linna valimisjaoskonnas saavad terve valimisnädala (esmaspäevast pühapäevani) hääletada nii inimesed, kelle elukoht on registreeritud Loksa linnas kui ka valijad, kes on oma elukoha registreerinud mõnes teises omavalitsuses. Kuna Euroopa Parlamendi valimistel on Eesti üks valimisringkond ning kasutusel on elektrooniline valijate nimekiri, ümbrikusse hääletamist ei toimu ning kõik valijad, olenemata oma registreeritud elukohast hääletavad jaoskonnas ühte hääletamiskasti.
Hääletamine valimisjaoskonnas. Hääletamissedeli saamiseks tuleb esitada jaoskonnakomisjonile kehtiv isikutõendav dokument (nt ID-kaart, Eesti kodaniku pass, juhiluba). Jaoskonnakomisjoni liige kontrollib elektroonilise valijate nimekirja alusel isiku hääletamisõiguse olemasolu ning väljastab valijale kokkumurtud hääletussedeli. Valija kirjutab hääletamiskabiinis hääletamissedelile selleks ettenähtud kohta kandidaadi registreerimisnumbri, kelle poolt ta hääletab, murrab sedeli kokku ning laseb selle peale jaoskonnakomisjoni liikme poolt hääletamissedeli välisküljele pitsati jäljendi panemist ise hääletamiskasti.
Kodus hääletamine. Kui valija terviseseisundi või mõne muu mõjuva põhjuse tõttu ei saa hääletada hääletamisruumis, võib ta taotleda hääletamist kodus. Kodu ei ole ainult valija registrijärgne elukoht. Nt kui olete rahvastikuregistri järgi mõne teise valla või linna elanik, kuid asute valimisnädalal Loksa linnas, saate kodus hääletamiseks vajadusel esitada taotluse Loksa linna valimisjaoskonnale.
Taotlus kodus hääletamiseks tuleb esitada hiljemalt valimispäevaks, 9 . juuniks kella 14.00-ks. Kodus hääletamise taotlus peab sisaldama valija nime, isikukoodi, asukoha aadressi, telefoninumbrit ja kodus hääletamise põhjust (terviseseisund, kõrge iga, rasked teeolud, transpordivõimaluse puudumine, muud põhjused, mis takistab valijat kodust lahkumast). Jaoskonnakomisjonil on õigus otsustada͕ kas taotlus on põhjendatud või mitte, teavitades viimasel juhul taotlejat. Kodus hääletamist viib jaoskond läbi 7. juunist kuni 9. juunini (reedest pühapäevani) kell 9.00-20.00.
Valimistulemuste kindlakstegemine. Pühapäeval, 9. juunil alates kella 20.00-st valimisjaoskonnad suletakse ning alustatakse häälte lugemist. Esialgsed valimistulemused võib Eestis avaldada alles südaööl vastu 10. juunit, mil suletakse viimane valimisjaoskond Euroopa Liidu liikmesriigis (Itaalias).
Rohkem infot kandidaatide, valimisjaoskondade ja hääletamisviiside kohta leiate veebilehelt https://www.valimised.ee
Karin Kask
linnasekretär
Loe ka Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe artiklit "Hääletades sa otsustad".