« Tagasi

Loksa linn jagas tunnustust Eesti Vabariigi 102. aastapäeva tähistamine Loksal

23. veebruaril kogunes Loksa kandi rahvas Loksa Gümnaasiumi saali tähistamaks Eesti vabariigi 102. aastapäeva. Kuulati head muusikat kohalikelt esinejatelt, pidupäeva kõne pidas Loksa linnapea Värner Lootsmann, esines Estonian Voices ning jagati tunnustust.

Loksa linna Aukodaniku tiitli pälvisid Reet Vaher ja Eha Gnadeberg suure panuse eest Loksa ajaloo uurimisel, säilitamisel ning tutvustamisel ja kajastamisel.

Eha Gnadeberg on olnud Loksaga seotud kogu elu. Pärast Võsu 7-klassilise kooli lõpetamist asus ta õppima Loksa Keskkooli ja on selle I lennu vilistlane 1955. 1959. aastal asus ta neljanda kursuse üliõpilasena tööle Loksa Keskkooli saksa keele õpetajana. Töötas Loksa koolis kuni 2003. aastani. Ta on MTÜ Vana-Loksa Seltsi aktiivne liige, on aastaid osalenud Loksa luuleklubi töös. Ta on aastaid tegelenud Loksa ajaloo uurimisega. 2010. aastal valmis tema eestvedamisel raamat Loksa ajaloost „Sinust ja Sinule, Loksa". On korraldanud Loksa ajaloopäevi, näiteks Loksa esmamainimise 380. aastapäeva puhul toimus Loksa ajaloomatk, toimus Loksa Haridusseltsi 90. aastapäeva tähistamine, eelmisel aastal vanade Loksa fotode näitus Loksa Kultuurikeskuses.

Reet Vaher on Loksa kauaaegne sidetöötaja ja Loksa ajaloo uurija. Ta on MTÜ Vana-Loksa Seltsi aktiivne liige, on aastaid osalenud Loksa luuleklubi töös. Ta on aastaid tegelenud Loksa ajaloo uurimisega. 2010. aastal valmis tema eestvedamisel raamat Loksa ajaloost „Sinust ja Sinule, Loksa". On korraldanud Loksa ajaloopäevi, näiteks Loksa esmamainimise 380. aastapäeva puhul toimus Loksa ajaloomatk, toimus Loksa Haridusseltsi 90. aastapäeva tähistamine. Eriti suure panuse andis ta eelmisel aastal vanade Loksa fotode näitus korraldamisel Loksa Kultuurikeskuses

Sellel aastal anti välja kolm Loksa linna Teenetemärki.

Loksa linna Teenetemärgi pälvis perearst Mall Idavain. Mall Idavainu esitas Loksa linna Teenetmärgi kandidaadiks Loksa linnavalitsus. Teenetemärgi pälvis ta tänuväärse töö eest meditsiini alal.

Loksaga on Mall Idavain seotud alates 1979. aastast. Ta on sündinud Elvas. Peale Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna raviarsti diplomiga lõpetamist (spetsialiseerumisega sisehaigused) 1979. a asus ta sama aasta sügisel tööle Loksale ning siin peab ta väärikat perearsti ametit tänaseni, teenindades nii Loksa linna kui Kuusalu valla elanikke. Tal on kolm last ja kaks lapselast. Ta on väga tasakaalukas ja iseloomult rahulik arst - arst, kes oskab lisaks ravimisele ka patsienti ära kuulata. Perearsti keerulist tööd ilma selle oskuseta polekski teha võimalik.

Loksa linna Teenetemärgi pälvis Loksa Muusikakooli õpetaja Juule Laurend. Loksa linna Teenetemärgi pälvis Juule Laurendile väljapaistva Loksa kultuurielu edendamise ja tänuväärse muusikaalase pedagoogilise töö eest.

Juule Laurend töötab Loksa Muusikakoolis solfedžoõpetajana juba alates 1981. aastast. Läbi muusikaarmastuse on ta õpetajana osanud lastele teha huvitavaks ka muusikateooria raske osa – solfedžo. Lisaks põhitööle on ta teinud ka lauluõpetaja rasket ja tänuväärset tööd. 1996. aasta sügisest alustas Juule Laurendi eestvedamisel tööd Loksa Muusikakooli Lastekoor. Viljakas on olnud ka tema töö solistidega, ilmekaim näide on Ilja Massalov – Laulukarusselli finaalis II koht aastal 2006, kuid tublisid lauljaid on sirgunud teisigi. Juule Laurendil on jätkunud energiat juhatada naisansamblit, mille esinemised on alati olnud huvitavad, sisukad ja muusikaliselt äärmiselt nauditavad. „Laul sütitab, laul ühendab, laul leevendab valu, laul on ood hingele – Juule on osanud tuua noored muusika juurde, on osanud panna noored laulmist armastama. Ta on olnud säde, mis on suutnud süüdata muusikaarmastuse paljudes südametes.

Juule on juhendanud Loksa Muusikakooli vilistlaskoori, millest on tänaseks saanud Loksa Muusikakooli vilistlassegakoor, osaleti ka viimasel üldlaulupeol 2019. aastal.

Kolmanda Loksa linna Teenetemärgi pälvis Loksa kooli endine õpetaja Malle Vaher. Loksa linna Teenetemärgi pälvis Malle Vaher kauaaegse ja tulemusliku pedagoogilise töö ning eesti keele ja kultuuri hoidmise eest.

Loksal on ta töötanud õpetajana 1963. aastast. Pedagoogi tegevust alustas ta Loksa Töölisnoorte Keskkoolis eesti keele ja kirjanduse õpetajana, töötas seejärel õppealajuhatajana ja hilisematel aastatel juhtis ta Loksal kaugõppekeskkooli. 1968. aastal astus ta tööle ka Loksa Keskkooli eesti keele ja kirjanduse õpetajana. Tema initsiatiivil võeti vastu otsus hakata Loksal lastele osutama logopeedilist abi ja 1971. aastal organiseeriti kooli juurde logopeediaklass. Aastatel 1971-2004 õpetas Malle Vaher kõiki Loksa kooli õpilasi, kes vajasid logopeedilist keeleravi. Samuti nõustas ja õpetas Malle Vaher neid eelkooliealisi lapsi, kelle vanemad pöördusid logopeedi poole sooviga saada oma lastele kõneravi.

Mitmeid aastaid tegi ta ka koolis toimuvast ülestähendusi koolikroonika tarvis.

Tema keeleõpetaja oskused ja kogemused olid väga olulised ka 90. aastatel, siis alustas ta Phare programmi raames muukeelsele elanikkonnale integreerimisprojektidega. Osales koolides eksamite välisvaatlejana/-hindajana.

Õpetajana oli ta täpne ja korrektne, oli nõudlik nii enda kui õpilaste suhtes, samas heatahtlik, sõbralik ja leebe. Kolleegina oli ta alati toetav ja mõistev.

Malle Vaher on tagasihoidlik, intelligentne, sügavate kultuurihuvidega sisemiselt rikas inimene. Ta on olnud aastaid Loksa luuleklubi üks eestvedajaid ja seal toimunud kirjandusürituste läbiviija.

Loksa Linna Aumärgid anti:

Margarita Šultsile kauaaegse pedagoogilise tööeest Loksa lasteaias;

Elbe Järvele kauaaegse ja tänuväärse töö eest Loksa apteegis;

Laine Hoffmannile kauaaegse ja kohusetundlikutöö eest meditsiini alal;

Maie Itsele panuse eest Loksa ajaloo uurimisel ja jäädvustamisel ning mitmekülgse projektitegevuse eest noorte keskkonnateadlikkuse tõstmisel;

Eve Jürgensile suurepärase õpetajatöö eest;

Raik Saartile panuse eest Loksa veemajanduse korraldamisel;

Tatjana Serebrjakovale aktiivse ühiskondliku tegevuse eest;

Raivo Moksile kauaaegse tubli töö eest Loksa kooli bussijuhina;

Jaan Pöörile aktiivse osalemise eest Loksa linna arendamisel.

Aunimetust Aasta Sportlane antakse Loksal välja alates 2012. aastast. Aasta Sportlase tiitli on varem pälvinud Jevgeni Salejev, Pent Paalberg, Epp Paalberg ja Egert Jõesaar.

Sellel aastal pälvisid Loksa linna aasta Sportlase tiitli taas Epp Paalberg ja Egert Jõesaar.

Epp Paalberg kuulub juba mitmendat aastat Eesti suusaorienteerumise koondisse, momendil elab ja treenib Šveitsis. Epu Aasta Sportlase meene võttis vastu tema vend Pent Paalberg (Loksa Aasta Sportlane 2013).

Kaalukaimateks võistlusteks, kus Epp 2019. aastal Eesti koondise koosseisus häid tulemusi saavutas, olid maailmameistrivõistlused, Euroopa meistrivõistlused ning IXX taliuniversiaad.

Maailmameistrivõistlustel saavutas ta ülitugevas ning -tihedas konkurentsis: teatesõidus 5. koha; tavarajal 18. koha; sprindis 22. koha; lühirajal 22. koha. Euroopa meistrivõistlustelt, samuti väga tugevas konkurentsis, tõi Epp koju: teatesõidus 4. koha; sprindis 24. koha; lühirajal 30. koha; tavarajal 26. koha. Taliuniversiaadil sõitis Epp välja: sprinditeates 7. koha; lühirajal 11. koha; jälitussõidus 14. koha; sprindis 19. koha. Lätis toimunud Madona karikal, kus osalesid nii Balti- kui Põhjamaade sportlased, saavutas ta kolme päeva kokkuvõttes kolmanda koha.

Möödunud hooaja tulemuste põhjal võib öelda, et Epp on kindlalt teel maailma suusaorienteerumise tippu.

Lisaks võitis ta 2019. aastal:

• Eesti meistrivõistlustel kergejõustikus U23 vanuseklassis 2000 m takistusjooksus kuldmedali;

• Hispaanias toimunud rogaini maailmameistrivõistlustel (koos Kaisa Roobaga) pronksmedali.

Loksa linna Aasta Sportlase tiitli on Epp varasemalt pälvinud viiel korral.

Egert Jõesaar on sündinud 1994. a. Ta on lõpetanud Tallinna Ülikoolis rakendusinformaatika eriala. Võistleb võistlusklassis F44s.

Egert Jõesaar on kettaheites ja odaviskes saavutanud märkimisväärseid tulemusi alates 2011. aastast, kui ta saavutas EIL Eesti MV 1. koha kettaheites. Egerti Jõesaar saavutas 2016. aasta Rio paraolümpiamängudel kettaheites 8. koha; 2017. aastal saavutas Egert IPC kergejõustiku maailmameistrivõistlustel kettaheites 8. koha. 2018. aastal saavutas ta IPC kergejõustiku EM-l 4. koha. Ta valiti 2018. aasta Eesti Invaspordi Liidu poolt aasta meesportlaseks. Tema treeneriteks on Priidu Niit ja Mart Olman.

2019. aastal IPC kergejõustiku MM-l Dubais saavutas ta 7. koha. Eesmärk on 2020. aastal EM- saavutada hea tulemus ja 2020 Tokyo paraolümpiamängudelt tuua ära ka medal.

Loksa Aasta Noore tiitlile oli kandidaate sellel aastal neli. Loksa linna Aasta Noore tiitli pälvisid Sandra Vilumaa ja Marko Metus.

Sandra Vilumaa on väga kohusetundlik ja motiveeritud Loksa kooli 12. klassi õppur-abiturient, kellele võib klassi ühistegemistes alati loota. Ta on noor, kes ei karda vastutust, vaid on valmis tegema, esindama, läbi viima, osalema.

Sandra on andekas ja loominguline, kes ka realiseerib oma võimeid maksimaalselt. Sandra on alates põhikoolist osalenud vabariiklikel emakeeleolümpiaadidel: 2019. aasta kevadel saavutas maakondlikul emakeeleolümpiaadil II koha, vabariiklikus voorus 13.-15. koht. (üle-eelmisel aastal saavutas samal olümpiaadil vabariigis 3. koha).

Ta on kooli õpilasesinduse töös osalenud 3 aastat, hetkel täidab asepresidendi kohuseid. Sandra esindas kooli kahel viimasel aastal EÕE Liidu üldkoosolekutel. Rahvatantsuga on tegelenud alates 1. klassist.

On kajastanud Loksa kooli tegemisi Loksa kandi ajalehes Loksa Elu. Alati abivalmis. Laulnud Loksa Muusikakooli lastekooris, õppinud Loksa Muusikakoolis pillimängu. 

Ta on positiivse ellusuhtumisega noor, tegus NOOR.

Marko Metus on andekas ja pühendunud Loksa Gümnaasiumi abiturient. Ta on esindanud Loksat osaledes mitmetel noorkotkaste retkedel, nii kodu- kui ka välismaal. Oma liidri ja organiseerimise oskusi sai ta lihvida eelmisel aastal Lürvo retke peakorraldajana, mis tõi Loksale kokku noori üle Harjumaa. Marko oli nomineeritud aasta noorkotkaks 2019. Vabal ajal tegeleb Marko võrkpalliga, ta on Loksa võrkpalli trenni eestvedaja. Tema meelistegevuste hulka kuulub ka rahvatants. Veel on ta tegev ansamblis nimega MAIKS, esinetud on heategevuskontsertidel, jaanipäeval kui ka jõulupidudel. Marko lööb kaasa Loksa Muusikakooli puhkpilliorkestris, Kuusalu pasunakooris, Harjumaa noorte puhkpilli orkestris ning Vabariiklikus orkestri juhtide puhkpillide orkestris. Möödunud suvel sai ta võimaluse esindada Eestit Valgevenes Minskis, kus ta laulis Metsatöllu „Koduhiite kaitsel" ning Venemaal Pihkvas hansapäevadel. Ta andis oma panuse esinedes XXVII Laulupeol ning ka selle eelneval tule tulemisel.

Marko Metus on aktiivselt osalenud Loksa linnaürituste läbiviimisel ning andis suure panuse Loksa, Kuusalu, Vihula koostöögrupi noorte koostöösse ning projekti läbiviimisesse.

Loksa Linna Tänukirjade saajad: Glaidi Aasrand, Valvi Joaväli, Arvi Soolind, Külli Adler, Riina Paartalu, Galina Nikitina, Jana Roopa, Annely Vill, Larissa Plehova, Urve Veersoo, Oksana Golikova, Ljubov Karofeld, Urve Toompuu, Liisa Hallika, Rauni Järvan, Aili Raudla, Siiri Sandström, Tatjana Kotenko, Ljubov Oksenenko, Jelena Smirnova, Nikolai Suhorutšenkov, Jelena Täht, Aive Mõttus, Õnne Teern, Margit Amer, Lauri Metus, Õnnela Tedrekin, Andrei Sedler, Helle Lootsmann, Marija Kudrjakova, Lemara Vahi, Elena Mesevrya, Teele Utt, Andres Kaskla, Aleksander Skolimowski, Viive Pajusaar, Karin Kask, Rein Heina, Tiina Murdvee, Pavel Kosjakov, Hannes Peetermann, Tarmo Amer, Erik Voldemar Üprus, Olev Puldre, Johannes Tõrs.

Pidu jäädvustas Tippfoto OÜ fotograaf Peeter Hütt.

Lastekoor koos Estonian Voices´ga.

Loksa Muusikakooli vilistlaste segakoor tänab lauluga oma juhendajat Juule Laurendit.