16.07.14

Tutvustus ja asukoht

Loksa linn asub Põhja-Eestis Harju maakonna kirdeosas Soome lahe kaldal. Linn asub Valgejõe jõe suudmes, Pärispea poolsaare lõunaosas, sügava ja tuulte eest kaitstud Hara lahe ääres klindiesisel rannikumadalikul (maapinna absoluutne kõrgus on maksimaalselt 12 m), ümbritsetuna Lahemaa Rahvuspargi ja Kuusalu valla (endise Loksa valla) territooriumiga. Linna jagab kaheks Valgejõgi, mille laius linna piires on 10 – 70 m. Jõe kaldad on järsud, madal jõelamm on suur – veeperioodil üleujutatud. Loksa linna pindala on 3,82 km2 = 382 ha. Loksa linna territooriumist 79,8 ha e 20,9% (1/5) asub looduskaitsealadel (Lahemaa Rahvuspark 8,6 ha e 2,3% linna territooriumist ja Loksa maastikukaitseala 71,2 ha e 18,6%).

Liivane rand, soe merevesi, looduslikult ilus Valgejõe org ja kaunis männimets annavad Loksale suurepärased eeldused saada taas tunnustatud puhkepiirkonnaks. Loksalt 3 km lõunapoole asub ilus Lohja järv, mis oma kaladerohkuse ja kauni pargiga pakub meelelahutust kalasportlastele ja paljudele noorsoo suvelaagritele.

Pinnaselt on Loksa maa liivane, suures osas metsastunud ja madala põlluviljakusega.

Kohalikuks rikkuseks võib õigustatult pidada liiva-, kruusa- ja savivarusid, kuid nende kasutamine on piiratud, kuna Loksa kuulub Lahemaa Rahvuspargi piirkonda, kus maavarad kuuluvad säilitamisele.

Loksa areng on sõltunud väga palju looduslikust asendist, üheks tähtsamaks teguriks jääb soodne sadamakoht Valgejõe suudmes.