17.11.17

Jäätmete sorteerimine

 

Sorteeritult peab koguma:

 

Pakendid - jogurti- ja võitopsid, õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid, kosmeetika- ja hooldustoodete pakendid, plastnõud ja karbid jm plastpakendid, värvitust ja värvilisest klaasist alkoholipudelid, klaaspurgid, siirupipudelid, toidu-ja joogipakendi metallkaaned ja-korgid, konservikarbid, kiletatud kartongist mahlapakendid jm. Pakendijääkide kogumine toimub nende taaskasutamise eesmärgil.

 

Ümber töödelda saab vaid puhtaid pakendeid. Pakendeid ei pea küll seebi ja harjaga pesema, kuid loputamine peaks olema küll paljude pakendite puhul teostatav. Oluline on, et pakend oleks toiduainetest vaba ja kui see peaks kuu aega pakendikogumispunktis tühjenduskorda ootama, ei tohiks see haisu levitama hakata. Kui mõnda pakendit on keeruline toiduainetest puhastada, nt piima või koore kilepakendit või jogurti kartongpakendit, siis ei ole sellise määrdunud pakendi koht pakendijäätmete konteiner. Kuigi kogemused on näidanud, et ka nende pakendite puhastamine on võimalik.

 

Paber ja papp - ajalehed, ajakirjad, kataloogid ja reklaammaterjalid, töövihikud, paberist ja papist kaustikud, trükiga ja puhas kirja- ning joonistuspaber, ümbrikud, kaanteta raamatud, pappkastid- ja karbid, jõupaber ja paberikotid jm puhtad paberpakendid.


Aia- ja haljastusjäätmed - niidetud rohi, kokkuriisutud lehed ja okkad, rohimisjäätmed.


Biolagunevad jäätmed – toidujäätmed jms

 

Ohtlikud jäätmed - patareid, akud, autorehvid, vanad värvid, lahustid ja õlid, ravimid, päevavalguslambid, elavhõbedaga kraadiklaasid jms.

 

Ülejäänud siin nimetamata jäätmed -nt kütmisel tekkiv tuhk, hügieenitarbed, katkised ja kasutuskõlbmatud jalanõud, riided, nõud ja muud tarbeesemed, väga määrdunud pakendid jms - võib panna segaolmejäätmete konteinerisse.

 

Keskkonnaministeeriumi infovoldik „Jäätmeid sorteerida! Milleks?"

 

Meisterda endale ise jäätmete sortimisratas, prindi välja SIIT.

 

Sorteerimisjuhend